Opravdu tak záleží na toleranci průměru filamentu?

Tolerance průměru

Když je filament popsán, obvykle najdete přímo u něj uvedenou úroveň tolerance filamentu. Bude to něco jako ±0,05 mm.  Tato část vám řekne, jak přesně výrobce dodržuje velikost při výrobě výrobku. Hodnota ±0,05 mm je vcelku přijatelná a obecně se považuje za průmyslové minimum pro kvalitu průměru vlákna. Mnoho výrobců (jako například FilaLab) se snaží o to, aby jejich filamenty byly kvalitnější a měly přísnější normy. Ve skutečnosti se náš standard blíží hodnotě ±0,03 mm. Co to tedy znamená? No, pokud má váš filament úroveň tolerance 0,05 mm, pak to znamená, že se filament může lišit až o 0,05 mm v obou směrech. Nebo jednoduše řečeno, vlákno může mít velikost v rozmezí od 1,70 mm do 1,80 mm. 
To nezní jako mnoho, že? Ve skutečnosti to však znamená rozdíl ve velikosti 5-6 %.

Proč je to důležité?

Když se ve "sliceru" počítá, jak vytisknout váš předmět, provádí všechny výpočty na základě několika předpokladů. Tyto předpoklady mu zadáváte vy v nastavení. Jedním z čísel, které sliceru zadáte, je průměr filamentu, který budete používat. Na základě tohoto čísla pak určí, kolik, jak rychle, na jaké ploše a v jaké tloušťce má vytlačit filament z trysky extrudéru. Pokud filament, který používáte, nemá stejný průměr, jaký očekává slicer, nebude váš tisk vypadat tak dobře, jak by měl. Ve skutečnosti to může vést k malým otvorům, chybějícím částem, příliš velkému množství filamentu na některých místech a dalším problémům. Proto je důležité, aby se filament co nejvíce blížil specifikaci.  Pokud "sliceru" řeknete, že má 1,75 mm, musí se tomu co nejvíce blížit.

Levnější nebo dražší?

Ruku na srdce kdo se při výběru filamentu snadno nechá unést cenou. Hledat nejlevnější filament je normální.Z dlouhodobého hlediska vám však peníze ušetří právě ten nejlepší filament.  Levný filament může způsobit problémy od špatných výtisků až po zanesenou tiskárnu. Stojí vás to spoustu času a další peníze v podobě ztracených výtisků nebo výdajů na opravu. 

Tak co myslíte, je lepší šetřit a trápit se, nebo kupovat kvalitnější filament?