Vlhký filament / Jak sušit?

Jak poznám že je filament vlhký?

  • Praskání filamentu při vytlačování
  • Výrazně snížená pevnost dílu a přilnavost vrstvy
  • Nerovnoměrné linie vytlačování, tvorba kapek na struně
  • Nezvykle silné stringování                        
  • Strukturovaný nebo "rozmazaný" povrch výtisků

Pokud se u vás projevuje některý z výše uvedených příznaků, je velice pravděpodobné že je váš filament vlhký a bylo by dobré ho vysušit. Zvláště materiálů jako je nylon, PETG, PVA a flexibilních materiálů. Filament může zvlhnout i po ponechání na vzduchu jen jednu noc. Záleží na výrobci a druhu.

Jak filament sušit?

1. Sušička na filament

Existují různé typy sušiček přímo pro 3D tisk, které nabízejí několik různých funkcí. Všechny jsou poměrně jednoduché na ovládání. V podstatě do nich vložíte cívku (nebo cívky), zvolíte požadované nastavení a necháte sušičku pracovat.
Pomocí topného tělesa vytvářejí teplé prostředí, přičemž teplo odpařuje veškerou vlhkost z vláken a okolního vzduchu. Často máte na výběr z několika teplot v závislosti na druhu vlákna, které chcete vyzkoušet a možnost nastavit časovač, který omezí dobu sušení.

2. Horkovzdušná trouba

Pravděpodobně nejjednodušším a nejběžnějším způsobem sušení filamentu je použití trouby. Stačí nastavit teplotu správnou teplotu a nechat ho tam čtyři až šest hodin, aby se vlhkost odpařila. Čím déle ho tam necháte, tím bude sušší.
Před vložením cívky do trouby vždy počkejte, až trouba dosáhne požadované teploty. Všechny trouby při zahřívání mírně překročí cílovou teplotu, takže příliš brzké vložení cívky může mít za následek roztavení cívky!
Mějte na paměti, že materiály pro 3D tisk, zejména ABS, mohou vydávat nepříjemné pachy a výpary - ne nutně to, co chcete vytvářet v přístroji, který používáte k přípravě jídla! Vždy pečlivě zvažte, jaké nepotravinářské předměty se do trouby dostanou, a po dokončení sušení filamentu si nechte čas na odvětrání.

3. Sušička na potraviny

Sušičky potravin jsou také skvělým nástrojem pro sušení filamentů, zejména pokud nemáte vhodnou troubu. Limitujícím faktorem by mohlo být to, že nejsou nedosáhnou požadované teploty, v závislosti na tom, s jakým materiálem pracujete.

Teplotní tabulka s dobou sušení

Materiál Teplota Doba sušení
PLA 45-50°C > 3h
TPU/TPE 55°C > 4h
PETG 65°C > 3h
PCTG 65°C > 3h
ABS 65°C > 3h
ASA 65°C > 4h
PP 65°C > 6h
HIPS 65°C > 4h
Nylon 75°C > 12h
PC 75°C > 6h
PEEK 75°C > 6h

Jak skladovat

Vysušené cívky je potřeba skladovat v prostředí s kontrolovanou vlhkostí. To může sahat od vzduchotěsné krabice s vysoušecími balíčky až po speciální komerční řešení. Obvykle je první z nich více než dostačující. Ve většině případů stačí cívku uschovat v uzavíratelném sáčku se silica gelem.
Mějte na paměti, že ani to nejlepší řešení skladování za vás filament nevysuší. Může pouze zabránit tomu, aby absorboval další vlhkost. Pokud váš filament znovu navlhne (nebo nebyl suchý od začátku), budete ho muset znovu vysušit některou z výše popsaných metod.

Článek je upraven a přeložen.
Originální zdroje:
Článek - Klikni
Tabulka - Klikni